راهنمای خرید تجهیزات موج سواری
سپتامبر 28, 2021
موج سواری در ساحل چیست؟
اکتبر 29, 2021
Show all

موج سواری و اصول اولیه آن

آموزش موج سواری

در بین ورزش های آبی، موج سواری یکی از مفرح ترین ورزش هاست و علاقمندان بسیاری دارد. این ورزش هم مفرح است و هم هیجان انگیز و به ویژه در فصل تابستان طرفداران زیادی دارد. حتما تصاویر و ویدئوهایی از موج سواری دیده اید و شاید آرزو داشتید خودتان هم موج سواری یاد بگیرید. در این مطلب قصد داریم به آموزش ورزش آبی بپردازید و اصول اولیه و ضروری در این ورزش آبی را برای شما توضیح دهیم. مطمئنا پس از خواندن این مطلب موج سوار حرفه ای نمی شوید اما شناخت خوبی از این ورزش پیدا می کنید و با تمرین و ممارست می توانید از این ورزش لذت ببرید. در ادامه با داوین ادونچر همراه باشید.

تجهیزات

قبل از هرچیز برای آموزش موج سواری باید تجهیزات لازم را تهیه کنید. مهم ترین وسیله در این ورزش آبی، تخته  است. به کسانی که تازه می خواهند این ورزش را را یاد بگیرند توصیه می شود تخته موج سواری فومی تهیه کنند و از خرید تخته های فایبرگلاس خودداری کنند. درست است که با تخته های فومی شبیه موج سوارهای حرفه ای نمی شوید اما این تخته دو مزیت بسیار مهم دارند:

  • امنیت: به عنوان کسی که تازه می خواهید موج سواری را شروع کنید باید مراقب سلامت و ایمنی خود باشید. در ابتدای کار هنوز کنترل زیادی روی تخته ندارید، به همین دلیل ممکن است بارها به موج سوارهای دیگر برخورد کنید. اگر جنس تخته  تان از جنس فایبرگلاس باشد ممکن است صدمه ببینید. اما تخته های فومی نرم هستند و امنیت بیشتری برای تازه کارها دارند.
  • هزینه پایین: تخته  فایبرگلاس و حرفه ای بسیار ظریف است و نیاز به مراقبت بالایی دارید. وقتی تازه این ورز آبی  را شروع کرده اید ممکن است این تخته ها خراب کنید. تعمیر تخته موج سواری هزینه بالایی دارد به همین دلیل به صرفه نیست که در ابتدای آموزش چنین تخته ای را خریداری کنید.

علاوه بر تخته موج سواری، به گوش گیر، کرم ضدآفتاب و لباس مناسب نیز نیاز خواهید داشت.

در موج سواری از تخته بزرگ استفاده کنید

تخته های بلند و بزرگ که به نام لانگ بورد (LongBoard) معروف هستند قدیمی ترین مدل تخته موج سواری هستند و طولی حدود ۲.۴ تا ۳.۷ متر دارند. هرچند مدل های کوچک تر برای حرکات نمایشی مناسب تر هستند اما در آموزش موج سواری به کسانی که تازه این ورزش را شروع کرده اند پیشنهاد می شود از تخته بلند استفاده کنند. حفظ تعادل روی تخته بزرگ راحت تر است و تجربه لذتبخش تری برای تازه کارها فراهم می کند.

لباس مناسب بپوشید

بسیاری از اساتید موج سواری معتقدند که پوشیدن لباس مناسب به اندازه تخته موج سواری اهمیت دارد. لباس موج سواری بدن را در آب گرم نگه می دارد و از سرمازدگی و کاهش دمای بدن جلوگیری می کند. البته در مناطقی که هوا بسیار گرم است شاید بدون این لباس هم بتوان موج بازی کرد. بنابراین از فروشگاهی که تجهیزاتتان را می خرید در این مورد سوال کنید و اگر لازم بود حتما یک لباس موج سواری بخرید یا کرایه کنید.

حتما از پابند استفاده کنید

موج سواری تسمه پایند یکی از مهم ترین تجهیزات در آموزش است و به ویژه برای تازه کارها بسیار ضروری است. این تسمه به دور مچ پا بسته می شود و از سمت دیگر به تخته متصل می شود. به این ترتیب اگر با موج از روی تخته داخل آب بیفتید می توانید دوباره روی تخته برگردید و کنترل تخته را به دست بگیرید. همچنین اتصال شما به تخته کمک می کند که در فاصله نزدیکی از تخته باقی بمانید و به موج سوارهای دیگر یا صخره های ساحلی برخورد نکنید.

اول روی ساحل موج سواری تمرین کنید

خب، تجهیزات موج سواری شما تکمیل شد. اما قبل از آنکه دل به دریا بزنید بهتر است روی زمین کاملا تمرین کنید. پابند را به مچ پایی که عقب تر قرار می دهید وصل کنید و سر دیگر را به ته تخته متصل کنید. سپس روی تخته دراز بکشید و دقیقا در وسط تخته قرار بگیرید. از اینجا به بعد باید پارو زدن یا پدال زدن را تمرین کنید. تصور کنید روی آب هستید و با دستهایتان پدال بزنید و به سمت جلو بروید تا جایی که در این کار مهارت کافی پیدا کنید.

تمرین بلند شدن روی تخته

موج سواری , مرحله بعد این است که بتوانید به موقع از جایتان بلند شوید و روی تخته بایستید. همانطور که روی تخته دراز کشیده اید دستهایتان را زیر سینه بیاورید. کف دستهایتان را روی تخته بگذارید و با یک حرکت سریع بدنتان را بلند کنید و روی تخته بنشینید. البته موج سوارهای حرفه ای می توانید با یک حرکت روی تخته بایستند، اما برای تازه کارها راحت تر است که اول روی تخته به حالت نشسته قرار بگیرند و بعد بایستند.

یکی از اصول مهم در این ورزش طرز ایستادن روی تخته است. زانوهایتان را کمی خم کنید، کف پاهایتان را محکم روی تخته قرار دهید و دست هایتان را شل و رها کنار بدن قرار دهید. هنگامی که روی تخته می ایستید یکی از پاها باید جلوتر از پای دیگری باشد. اما مثل چپ دست و راست دست بودن در این مورد هم ممکن است بعضی ها پای راستشان را جلوتر قرار بدهند و برخی دیگر پای چپ را. فاصله پاهایتان باید در حدی باشد که کاملا احساس تسلط و کنترل روی تخته داشته باشید. بسیاری از تازه کارها پاهایشان را با فاصله زیاد از هم قرار می دهند و فکر می کنند بهتر می توانند تخته را روی آب کنترل کنند. اما باید تعادل خوبی بین دو پا قرار داشته باشد تا بتوانید در برابر موج های بزرگ به راحتی خود را روی آب کنترل کنید.

دل به دریا بزنید!

موج سواری پس از اینکه کاملا روی خشکی تمرین کردید وقت آن است که به آب بزنید! روی تخته دراز بکشید و با دستهایتان پدال بزنید. پدال زدن یکی از تمرینات مهم در آموزش است و باید کاملا آن را یاد بگیرید. با دستهایتان پدال بزنید و روی سطح آب حرکت کنید. پس از اینکه به خوبی احساس کردید آماده اید وقت آن است که محل مناسبی را پیدا کنید و منتظر اولین موج بشوید.

  • نکته: این ورزش ورزش ساده و لذتبخشی است، اما مثل سایر ورزش ها باید اصول و نکات ایمنی را رعایت کنید تا مشکلی برایتان به وجود نیاید. مواردی که مطرح کردیم اصول اولیه در آموزش موج سواری است. اما پیشنهاد می کنیم برای اینکه این ورزش مفرح و هیجان انگیز را انجام دهید قبل از آن با یک مربی یا موج سوار حرفه ای مشورت کنید و اگر لازم دوره های عملی را بگذرانید. با رعایت اصول امنیتی و تمرین کافی می توانید بدون هیچ خطری موج بازی کنید و از این ورزش آبی لذت ببرید.

گروه ماجراجویی داوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


×