فویل بوردینگ چیست؟

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

از ظهور فویل بردها کمتر از یک دهه می‌گذرد و می‌توان فویل برد را داغ‌ترین ورزش موج سواری در عصر حاضر قلمداد کرد. شاید تا کنون تصاویر این ورزش را از اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی دیده باشید. ورزشی که در آن فرد موج سوار روی تخته‌ای به فاصله زیادی از روی سطح آب در حال سوار شدن بر روی موج‌ها است. اولین جرقه‌ها برای ساخت این وسیله ورزشی همین چند سال پیش و با ایده یک ورزش‌کار شکل گرفت که نتیجه آن امروز مشاهده این بردها در سواحل و تولید آن اوسط کمپانی‌های بزرگ دنیا است.

علاقه مندان به ورزش‌های آبی، مانند تخته موج سواری، پدل بردینگ و غواصی مخاطبان اصلی فویل بردینگ هستند. اگر شما هم از دسته علاقه‌مندان به این ورزش هیجان انگیز هستید، ما در این مقاله توضیح مختصری در مورد نحوه عملکرد فویل بردها را برای شما تشریح کرده‌ایم و همچنین نکاتی مقدماتی جهت شروع این ورزش همچنین یادگیری و آموزش آن بیان کردیم که قطعا برای مبتدیان و علاقه مندان مفید واقع خواهد شد.

فویل برد چیست؟

فویل برد تخته موج سواری است که به یک پایه به نام فویل مجهز شده است. این پایه دارای پره‌هایی با مهندسی ویژه ‌است که با حرکت، به سطح آب کشش پیدا می‌کند. تکنولوژی مورد استفاده در فویل بردها، از روی مهندسی هواپیماها و در اصل فیزیک آیرودینامیک الهام گرفته شده است. به دلیل طراحی ویژه پره‌های فویل، با عبور آب از روی پره‌ها نیرویی خلاف جهت نیروی گرانش به فویل وارد شده و موجب گرایش برد به سطح آب می‌شود.

مزایای تخته بادی

همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید، برای باقی ماندن برد روی سطح آب، در ورزش فویل بردها نیاز به نیروی محرکه خارجی یا داخلی بوسیله ابزارهای الکتریکی وجود دارد. به این منظور، فویل بردها یا دارای موتور الکتریکی مخصوص، در ناحیه فویل هستند یا توسط نیروی محرکه خارجی مانند قایق، باد یا حتی موج دریا به حرکت خواهند افتاد.

استفاده از فویل برد به همراه بادبان‌های ویند سرفینگ یا کایت‌های دستی ممکن است و در اصل از هیجان انگیزترین روش‌های استفاده از این وسیله می‎‌توان فویل سرفینگ (ویند سرفینگ) را نام برد.

ورزش موج سواری

در چه مکان‌هایی امکان استافده از فویل سرفینگ وجود دارد؟

برعکس تخته های موج سواری سنتی، استفاده از فویل برد وابسته به وجود موج نیست. از فویل سرفینگ می‌توان در بیشتر سواحل و دریاها استفاده کرد، همچنین در دریاچه‌ها به شرط پهناوری مناسب و همچنین عمق خوب، استفاده از فویل برد و حتی وین سرفینگ با فویل ممکن است. از این‌رو این ورزش به نسبت سایر ورزش‌های موج سواری فراگیرتر است.

در ایران، فویل برد در مناطق جنوبی کشور و دریای خلیج فارس ممکن است. بوشهر، چابهار، کیش، بندرعباس مناطقی هستند که شما می‌توانید به راحتی به این ورزش دسترسی داشته باشید. تقریبا درهمه مناطقی که پدل بردینگ آزاد است، امکان استفاده از فویل برد نیز وجود دارد. پدل برد کیش یکی از مکان‌هایی است که می‌توانید در آن این ورزش را امتحان نمایید.

همچنین در دریای خزر و مناطق شمالی کشور، مانند بندر انزلی، سواحل مازندران و سایر مناطق استفاده از فویل برد به راحتی ممکن خواهد بود.

قیمت فویل برد و هزینه تجهیزات جانبی این ورزش چقدر است؟

به طور کلی قیمت تجهیزات جانبی ورزش‌های آبی، مانند بردهای موج سواری در دنیا کمی گرانتر از حد معمول تجهیزات مورد استفاده در سایر ورزش‌ها است. در مورد فویل برد، به دلیل تازگی این ورزش و تولید محدود آن، قیمت فویل برد از تخته‌های موج سواری معمول گرانتر بوده و برای خرید فویل برد چیزی در حدود ۵۰۰ الی ۲۰۰۰ دلار بسته به نوع برد، بودجه لازم خواهد بود.

امیرسالار عبدالرزاقی

امیرسالار عبدالرزاقی

برنامه نویس، طراح و توسعه دهنده انوع نرم افزار های وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آیا تا کنون صفحه وبلاگ مارو مشاهده کردید؟!

تور آموزش موج سواری و یوگا چابهار

موج سواری در ایران
×