چرا آسیب ورزشی در زنان از مردان بیشتر است؟

آیا ورزش اشتها را زیاد میکند یا کم؟
می 21, 2021
چند شگرد برای خوابیدن ورزشکاران
می 22, 2021
Show all

چرا آسیب ورزشی در زنان از مردان بیشتر است؟

آمار فعالیت بدنی در ایران و به ویژه در بین زنان پایین است و صدمه های ورزشی با میزان بیشتری در زنان نسبت به مردان دیده می شود.

متاسفانه آمار فعالیت بدنی در کشور ما بالاخص در بین زنان پایین است و مشکلات اضافه وزن و چاقی، دیابت، مشکلات عضلانی، اختلالات ساختار قامتی، کمردرد، پوکی استخوان در زنان شایع تر از مردان است و در مورد صدمه های ورزشی که با میزان بروز بیشتری در زنان نسبت به مردان دیده می شوند، می توان از سندروم کمبود نسبی انرژی (REDS) و آسیب رباط متقاطع قدامی (ACL) نام برد.

اگر خانم بالای ۵۵ سال هستید (در مورد آقایان بالای ۴۵ سال)، پیش از شروع یک برنامه ورزشی برای چک آپ نزد پزشک بروید تا اطمینان پیدا کنید که از سلامت بدنی لازم برخوردار هستید.

ورزش را به آهستگی شروع کنید و به تدریج ابتدا مدت و تعداد حرکات و سپس شدت را بالا ببرید.

ایمن ورزش کنید؛ در ورزش همگانی قوانین سخت نگذارید و حرکتی که موجب درد می شود را انجام ندهید، به علاوه اینکه شدت ورزش نباید به اندازه ای باشد که فشار بیش از حدی به شما وارد آورد.

همه ورزش ها خطر آسیب دارند اما فواید شرکت در ورزش بیشتر از خطرات آن است. اغلب آسیب ها در ورزش همگانی ناشی از بیش مصرفی و شایع ترین انواع صدمات شامل پیچ خوردگی ها، کشیدگی ها، تاندینوزها و شکستگی است.

به منظور کم کردن خطر آسیب، حداقل یک روز در هفته تمرین نکنید و در برنامه ورزشی ‌تان حرکات گوناگونی را بگنجانید، همچنین قبل از ورزش بدن خود را گرم و در انتهای ورزش سرد کنید.

موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت این است که در صورت بروز آسیب، درمان و دوره توانبخشی را قبل از شروع مجدد ورزش تکمیل کنید

پوشش سبک و کفش مناسب داشته باشید و از محافظ های مناسب و تایید شده مثل کلاه، هوگو، محافظ دهانی و… استفاده و تکنیک را صحیح اجرا کنید.

باید وقفه هایی برای ریکاوری و نوشیدن مایعات به بدن خود بدهید و قبل، حین و بعد از ورزش مایعات بنوشید و تغدیه مناسب داشته باشید.

عضلات خود را تقویت، انعطاف پذیری را بهبود و آمادگی بدنی را بالا ببرید و از استرس روانی پرهیز کنید.

برنامه تمرینی را بر حسب مشکلات بدنی که دارید تحت نظر پزشک ورزشی تنظیم کنید؛ برای مثال اگر آرتروز زانو دارید، تمرین ‌هایی برای تقویت عضلات اطراف زانو، مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آیا تا کنون صفحه وبلاگ مارو مشاهده کردید؟!

تور آموزش موج سواری و یوگا چابهار

موج سواری در ایران
×