چند روش برای کاهش درد عضلانی بعد از تمرین

صبحانه و بهترین زمان مصرف آن
آوریل 28, 2021
فایده های ورزش های هوازی
می 21, 2021
Show all

چند روش برای کاهش درد عضلانی بعد از تمرین

در کل، چنانچه حرکتی خلاف عادت همیشگی ماهیچه های خود انجام دهید، درد شدید عضلانی را تجربه خواهید کرد. این درد امکان دارد هرجا و در هر زمانی به سراغ شما بیاید. درد شدید وقتی اتفاق می افتد که شما حرکتی انجام دهید که ماهیچه هایتان با آن آشنایی ندارند.

درد ماهیچه های بدن تا چه مدت طول میکشد؟

این احساس درد خیلی رایج است، این درد که می تواند از خفیف تا شدید باشد و معمولاً چند روز بعد از ورزش به وجود آید. این نوع درد ماهیچه نباید با هر نوع دردی که امکان دارد در طول ورزش تجربه کنید، مثل درد شدید، ناگهانی و شدید یک صدمه، مثل ماهیچه یا رگ به رگ شدن اشتباه گرفته شود.

هیچ راه ساده ای برای درمان این درد وجود ندارد، ثابت شده است که هیچ چیز مفید نخواهد بود.

درمان گرفتگی عضلات بعد از ورزش

ماساژ

یکی دیگر از بهترین راه‎‌های درمان گرفتگی عضلات پا بعد از ورزش و دیگر عضلات بدن ماساژ دادن است.

 

به آهستگی عضله ای را که دچار گرفتگی شده، بمالید. برای گرفتگی شدید ناحیه ی پشت، چنانچه بخشی که دچار گرفتگی و اسپاسم شده در دسترس نیست، قسمت های اطراف آن را نیشگون بگیرید.

 

این کار را برای چند دقیقه و تا رفع شدن اسپاسم ادامه دهید. امکان دارد به کمک فرد دیگری احتیاج داشته باشید تا آن قسمت را نیشگون بگیرد و فشاری یکنواخت به آن وارد کند.

ورزش ها و تمرین های ملایم

بیش از۶۰ درصد بزرگسالان با گرفتگی شبانه ی عضلات پا درگیر هستند. در کنار شیوه های درمان گرفتگی عضلات راه‌هایی هم برای پیشگیری از ایجاد آن‌ها وجود دارد. شما می‌توانید پیش از خواب، با انجام دادن بعضی تمرینات ورزشی سبک، این درد را آرام کنید. بعضی از این تمرینات سبک حاوی موارد زیر است:

 

– درجا زدن

– بالا و پایین رفتن از پله ها

– استفاده از دوچرخه ی ثابت برای چند دقیقه

– استفاده از دستگاه پارویی سیم کش (Seated Cable Rows)

– پرش روی ترامپولین

 

گرچه، انجام دادن ورزش های سبک موثر است اما ورزش‌ شدید روی خواب شما اثر می گذارد؛ بنابراین از انجام دادن ورزش های شدید قبل از خواب دوری کنید.

آب بخورید آب خورید آب بخورید!!!

بر اساس بررسی ها میان از دست دادن آب بدن و افزایش درد عضلات پس از ورزش  ارتباط مستقیمی وجود دارد. محققان و پزشکان دریافته اند که چنانچه از دست دادن آب بدن باعث افزایش درد عضلانی می شود، پس افزایش سطح آب بدن، امکان دارد از شدت درد بکاهد (تحقیقات همچنان ادامه دارد).

 

در حقیقت کاهش درد به این علت است که آب به دفع مواد زائد کمک می کند. زمان صدمه، عضلات مواد زائد و سمومی را که باید از بدن دفع شوند (مانند یون های هیدروژن و آنزیمی به نام کراتین کیناز ) آزاد می کنند. طبق این مقاله، این مواد زائد درد ماهیچه ای را افزایش می دهند.

 

با توجه به اینکه کلیه ها و کبد مسئول نهایی دفع سموم از بدن هستند (این اندام ها بدن ما را سم زدایی می کنند، نه چیزی که می‌خوریم یا می نوشیم)، هیدارته نگه داشتن بدن امکان دارد به این روند کمک کند.

حرکات کششی انجام دهید

هر عضله را حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه بکشید. کشش را به طور یکنواخت ادامه دهید و عضلات را زود رها نکنید.

از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید

پیش از آغاز فعالیت بدنی ، کمپرس سرد را در جایی بگذارید که در آن درد ماهیچه را حس می کنید، بعد از اینکه ورزش خود را به پایان رساندید، کمپرس داغ را در همان جا بگذارید تا به آرام شدن ماهیچه ها کمک کنید.

 

به جز این، شما می توانید از ژل یا کرم با مواد آرام بخش و یا قرص گرفتگی عضلات بعد از ورزش استفاده کنید، که برای هر گونه دردی بسیار موثر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آیا تا کنون صفحه وبلاگ مارو مشاهده کردید؟!

تور آموزش موج سواری و یوگا چابهار

موج سواری در ایران
×