چند شگرد برای خوابیدن ورزشکاران

چرا آسیب ورزشی در زنان از مردان بیشتر است؟
می 21, 2021
چه زمانی باید از کربوهیدرات ها استفاده کرد؟
می 22, 2021
Show all

چند شگرد برای خوابیدن ورزشکاران

اختلال خواب در ورزشکاران یکی از مشکلات شایع محسوب می شود که می تواند عملکرد ورزشکار را تا حد قابل توجهی چه در زمان تمرین یا مسابقه تحت تاثیر قرار دهد.

یک فرد بالغ برای بازسازی انرژی های از دست رفته خود در طول روز، نیاز به دست کم ۸ ساعت خواب شبانه دارد و از علل شایع اختلال خواب در ورزشکاران می توان به استرس، اضطراب و عدم رعایت بهداشت خواب اشاره کرد، همچنین مسافرت به جهت زمان بندی حرکت وسیله نقلیه و نیز مسافرت های دوردست(بروز پرواززدگی) می تواند در ورزشکار موجب اختلال خواب شود.

۱- حفظ نظم در خوابیدن؛ سعی کنید در یک ساعت خاص به رختخواب بروید و در ساعت خاصی از خواب بیدار شوید. چه روز تمرین باشد چه نباشد، چه در اردو و  چه در استراحت بین اردو باشید. بعضی از ورزشکاران در روزهایی که در استراحت هستند، تا نزدیک ظهر می خوابند. حتی اگر شب گذشته خوب نخوابیده اید، اجازه ندهید خوابیدن تا دیروقت روز بعد، نظم شما را بر هم بزند.

 

۲- سعی کنید در اوایل صبح حدود یک ساعت در معرض نور خورشید قرار گیرید چرا که نور خورشید انرژی بخش بوده و برای زمان بندی برنامه خواب و بیداری کمک کننده است.

 

3- در نظر داشته باشید که یک خواب خوب نیاز به ترشح هورمون ملاتونین در بدن دارد. این هورمون در تاریکی آزاد می شود، بنابراین در اتاق خوابتان نباید نورهای روشن یا خیره کننده استفاده کنید. همچنین نور صفحه تلویزیون، لپ تاپ یا تلفن همراه موجب مهار ترشح ملاتونین می شود. به علاوه قرار دادن این وسایل در نزدیکی تخت خواب، توجه شما را به سمت خود جلب می کند و مانع آرامش کافی و رسیدن به خواب خوب می شود و باید بدانید که LED ها عموما نورهای آبی متساعد می سازند که مانع خواب خوب می شوند.

 

4- از مصرف کافئین بعد از ساعت ۷ شب پرهیز کنید. کافئین در برخی نوشیدنی های ورزشی، قهوه، چای سبز و چای پررنگ به مقدار زیاد وجود دارد. همان گونه که می دانید، کافئین در دسته محرک ها قرار دار، به علاوه کافئین مدر است و ممکن است مجبور شوید در نیمه های شب از خواب بیدار شوید. کافئین موجب تحریک سیستم سمپاتیکی و افزایش ضربان قلب می شود و علائم اضطراب را تشدید می کند. حتی اگر شما از آن دسته افراد هستید که بعد از شام کافئین مصرف می کنید و سریع هم به خواب می روید و از خواب هم بیدار نمی شوید، عمق خواب شما نسبت به زمانی که کافئین کمتری در خون وجود دارد، کمتر است. بنابراین، کیفیت خواب کمتر خواهد بود.

5- در تخت خوابتان بیدار ننشینید. ذهن و بدن شما باید تخت خواب را به عنوان محلی برای خوابیدن بشناسد. بیدار ماندن در تخت خواب این عادت را مختل می کند. حتی اگر بعد از حدود بیست دقیقه خوابتان نبرد، از تخت و اتاق خارج شوید. روی یک صندلی قدری با نور کم مطالعه کنید و مجددا به تختخواب برگردید.

 

6-مدیتیشن قبل از خواب و کنترل استرس ها و اضطراب با روش های آرام سازی یا در صورت نیاز، طبق نظر پزشک با مصرف دارو می تواند به خواب بهتر و فردای پرانرژی تر کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آیا تا کنون صفحه وبلاگ مارو مشاهده کردید؟!

تور آموزش موج سواری و یوگا چابهار

موج سواری در ایران
×