کمپینگ پاک در طبیعت

فهرست مطالب

کمپینگ پاک به ارتقای سلامتی و بهبود کیفیت زندگی افراد از طریق فعالیت‌های خارج از منزل در طبیعت کمک می‌کند. این کمپینگ شامل فعالیت‌هایی همچون کمپینگ، پیاده‌روی، کوهنوردی، دوچرخه‌سواری و شنا می‌شود. این فعالیت‌ها نه‌تنها سبب بهبود سلامت جسمانی، بلکه روحی و روانی افراد نیز می‌شود.

اما نکته‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که گشت و گذار در طبیعت و کمپینگ در آن نباید باعث آلودگی اکوسیستم شود. به همین دلیل سعی کردیم در ادامه به برخی از اصول کمپینگ پاک اشاره کنیم. بنابراین در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا بدون آلوده کردن طبیعت از کمپینگ در آن لذت ببرید.

اصول کمپینگ پاک

دلایل بی‌شماری برای کشف طبیعت وجود دارد، بنابراین فقط یک دلیل انتخاب کنید و رهسپار شوید. اما لطفا هیچ اثری از خودتان به جا نگذارید. با گذشت زمان، حتی اثرات کوچک می‌تواند آسیبی جدی به محیط زیست وارد کند. در اینجا چندین اصل برای به حداقل رساندن تاثیر شما در طبیعت بیان شده است:

1. برنامه ریزی کنید و آماده شوید

هر ماجراجویی، در طبیعت باید کاملا آماده باشد. این شعار بیشتر از تنها داشتن لوازم مناسب معنی دارد. برای مثال شما برای کوهنوردی به جز اینکه باید لوازم کوهنوردی مناسب با خود به همراه داشته باشید باید در خصوص نکات مهم در خصوص کوهنوردی نیز آگاه باشید.

پیدا کردن یک نقشه ی جغرافیای خوب از منطقه عنصر کلیدی شناخت در مورد منطقه و آماده‌سازی برای گردش است. مطمئن شوید که مقررات ویژه‌ی هر منطقه را می‌دانید.

بعضی صاحبان زمین قوانین خاصی برای استفاده از زمین‌های خود دارند. در آستانه‌ی سفر به طور منظم گزارش‌های آب‌ و هوا را بررسی کنید. غذای خود را در بسته بندی محکم و ایمنی قرار دهید تا از حرام شدن و ریختن آن جلوگیری شود. همچنین اگر قصد کوهنوردی دارید حتما از یک کوله پشتی کوهنوردی مناسب برای این کار استفاده کنید.

2. از راه مناسب از شر زباله‌ها خلاص شوید

شما از قانون آگاهید”: هر چه از کوله پشتی بیرون آورده اید، به آن باز گردانید”. این اصطلاح به معنی خارج کردن زباله از طبیعت است. علامت این اصطلاح زیبا طراحی شده است تا حرکت مورد نظر را به شیوه‌ای مودبانه درخواست کند و مردم را تشویق کند زباله‌های خود را به خانه ببرند. بگذارید حیات وحش وحشی بماند و تمام زباله‌های خود را جمع کنید.

تابلویی که به بسته بندی زباله‌ها اشاره دارد و به کمپینگ پاک کمک می‌کند
زباله‌های خود را بسته‌بندی کنید و در طبیعت رها نکنید

به جا گذاشتن زباله می‌تواند اثرات منفی بر محیط زیست و طبیعت گردان دیگر داشته باشد. به همین دلیل چاله‌ای به عمق 15 تا 20 سانتیمتر حفر کنید و زباله‌های انسانی را در آن چال کنید. فضولات انسانی را از آب‌راه‌ها دور نگه دارید. منطقه‌ای را انتخاب کنید که محتمل عبور دیگران یا اردوگاه زدن آنها نباشد، مثلا در نزدیکی پوشش گیاهی انبوه و یا الوار قطع شده.

در صورت امکان چاله‌ی خود را جایی حفر کنید که به مقدار کافی نور خورشید دریافت کنند. گرمای خورشید به تجزیه کمک می‌کند. فراموش نکنید که روی آن را با برگ یا دیگر موارد طبیعی بپوشانید، و آن منطقه را از نظر مخفی کنید. دستمال توالت را نسوزانید، چرا که می‌تواند منجر به آتش سوزی شود. دستمال کاغذی را در چاله‌های کم‌عمق دفن کنید و یا آن را در یک کیسه پلاستیکی با خود حمل نمایید.

اگر برای بیش از یک شب در منطقه‌ای اتراق می‌کنید، و یا همراه با یک گروه بزرگ هستید، برای یک محل واحد جهت توالت اتفاق نظر کنید و چاله‌ای که عمق آن برای کل اعضای گروه در طول اقامت کافی باشد حفر کنید.

کندن چاله برای دفن زباله
حفر چاله برای دفن زباله

3. اثرات آتش را به حداقل برسانید

شب نشینی در بیرون شهر بر پایه‌ی آتش متمرکز است. جمع شدن دور شعله‌های آتش با دوستان و قصه گفتن و بحث کردن سابقه‌ای طولانی دارد. برای این کار می توانید از کپسول گاز کوهنوردی هم استفاده کنید. اما آتش باید به خوبی نگهداری شود تا اثرات آن در طبیعت به حداقل برسد.

بهتر است از حلقه‌های آتش که از پیش موجود است استفاده کنید. آتش را کوچک و تحت کنترل نگه دارید. مطمئن شوید که تمام چوب و زغال سنگ را به خاکستر تبدیل کرده‌اید، و قبل از ترک اردوگاه خاکسترها را بین گیاهان بریزید، این کار یک کوددهی مفید است.

همچنین مطمئن شوید که ایجاد آتش در منطقه ممنوع نیست. اگر ممنوع است، به قوانین احترام بگذارید و با فانوس اردوگاه را روشن نمایید.

روشن کردن آتش در اردوگاه
روشن کردن آتش در اردوگاه برای افراد

4. هر آنچه پیدا کرده اید رها کنید!

بهتر است آنچه را که در طبیعت یافته‌اید همانجا رها کنید. سنگ‌ها، گل‌ها، گیاهان و حیات وحش به دقت سر جای خود قرار دارند.

رها کردن اشیاء طبیعی همانجایی که یافت شده‌اند تاثیر گونه‌های غیر بومی را کاهش می‌دهد.

اشیا مصنوعی را از طبیعت خارج کنید و از حفاری بر روی سنگ‌ها جلوگیری کنید.

با صرف نظر کردن از ساختن سازه و یا حفر گودال، از مخرب بودن اجتناب کنید و به سازه‌های طبیعت آسیبی نرسانید.

5. به فکر دیگران باشید

مردم به دلایل مختلفی راهی طبیعت می‌شوند و یکی از معمول‌ترین آنها لذت بردن از تنهایی و سکوتی است که در مناطق شهری در دسترس نمی‌باشد. با این حال در طبیعت هیچ مرز مالکیت و قوانین شهری وجود ندارد، پس همه‌ی کسانی که از این نواحی لذت می‌برند باید به حقوق دیگران احترام بگذارند. در طول مسیر و یا محل کمپینگ به گروه‌ها نیز جا بدهید، و برای دیگران ایجاد خطر نکنید.

سر و صدای بیش از حد، حیوانات خانگی بدون قلاده و محیط آسیب دیده همه را از تجربه‌ی طبیعت دور می‌کند. بنابراین، هنگام سفر سر و صدای خود را پایین نگه دارید و اگر قصد گوش کردن به رادیو یا موزیک دارید از هدفون استفاده کنید تا مزاحم دیگران نشوید.

حیوانات خانگی را دائم تحت کنترل نگه دارید. سگ در حال دویدن می‌تواند ناخواسته دیگران را بترساند و یا آثار نامطلوب پشت سر بگذارد. لطفا مدفوع سگ را از اردوگاه‌ها و مسیرهای پیاده‌روی جمع‌آوری کنید. در برخی مناطق سگ ممنوع است و یا لازم است تمام مدت با افسار بسته باشد.

6. در مناطق امن و بادوام سفر و اتراق کنید

همیشه بر روی سطوح سخت و محکم اتراق کنید. سطوح سخت با دوام است و می‌تواند تعداد کمپ‌های بسیاری را تحمل کند. اقامت در کمپ‌های تاسیس شده و مسیرهای پیاده‌روی پوشیده از سنگ و ریگ، تاثیر مخرب در منطقه را به حداقل می‌رساند.

همچنین اگر در کوهنوردی به سر می برید حتما سعی کنید برای اتراق خود از یک چادر کوهنوردی مناسب استفاده کنید.

سعی کنید محل اردوگاه خود را کوچک و متمرکز نگه دارید. از کمپینگ و پیاده‌روی پوشش‌های گیاهی اجتناب کنید. اگر منطقه دور افتاده و یا بکر است، جای دیگری اتراق کنید و سعی کنید اثری از خود بر جای نگذارید.

هرگز محیط را از پس‌مانده‌های طبیعی مانند برگ پاک نکنید و همیشه حذف سنگ و ماسه را به حداقل برسانید. پس‌مانده‌های طبیعی تاثیر نیروهای مضر را کاهش می‌دهد، فرسایش خاک را محدود می‌سازد و منجر به تکثیر مواد مغذی گیاهان و کاهش نیروی فرسایشی باران می‌شود.

اتراق در محل مناسبی از طبیعت
اتراق در محل مناسبی از طبیعت که بکر نباشد و به طبیعت آسیبی نزند

7. به حیات وحش احترام بگذارید

دیدن حیات وحش طی ماجراجویی در طبیعت هیجان انگیز است، اما بهتر است فاصله ایمن را از حیوانات حفظ کنید. حرکات سریع و صداهای بلند برای حیوانات استرس‌زا است. بی سر و صدا سفر کنید و از نزدیک شدن، دنبال کردن و گرفتن عکس سلفی با آنها خودداری کنید.

غذا دادن به حیوانات وحشی می‌تواند به سلامت آنها آسیب برساند، رفتارشان را تغییر دهد و آنها را در معرض شکارچیان قرار دهد. با ذخیره‌سازی مناسب مواد غذایی و زباله‌های خود، حیات وحش را از توشه‌ی شخصی خود دور نگه دارید.

اجازه دهید حیوانات به منابع آب دسترسی داشته باشد، فضای امن مورد نیاز آنها را فراهم نمایید تا احساس امنیت کنند. در حالت ایده آل، محل اردوگاه باید 60 متر یا بیشتر از منابع آب موجود دور باشد.

حیات وحش طبیعی
حیات وحش

نکات تکمیلی در خصوص کمپینگ پاک

– استفاده از تبر، اره و شکستن شاخه‌های درختان ایستاده و یا قطع شده اجتناب کنید. چوب خشک و افتاده به راحتی می‌سوزند، جمع آوریشان آسان است و تاثیر کمتری بر محیط زیست دارند.

– از تکه‌های کوچک چوب که از قطر مچ دست فرد بزرگسال بزرگتر نباشند استفاده کنید چرا که می‌توانند به راحتی با دست شکسته شوند.

– آتش را کوچک برقرار کنید. کافیست آتش برای طبخ غذا به اندازه کافی بزرگ باشد. در صورت نیاز به آن سوخت اضافه کنید.

– تمام چوب را تا حد خاکستر شدن بسوزانید، زغال سنگ‌های کوچک را با دستکش‌ های خود خورد کنید تا خاکستر شوند، و سپس به طور کامل با آب خیس نمایید و باقی مانده را در یک منطقه‌ی بزرگ دور از اردوگاه پراکنده کنید.

– چوب‌های استفاده نشده را پراکنده کنید تا ظاهر منطقه تا حد ممکن طبیعی به نظر برسد.

– تمام زباله‌های ایجاد شده در طول اردو را جمع آوری کنید. اقلام پلاستیکی و بسته‌بندی‌های زرورقی هرگز نباید در آتش سوزانده شوند.

جمع‌آوری زباله برای کمپینگ پاک
× .