دیدنی های چابهار؛ طبیعت، تاریخ و سواحل

فهرست مطالب

اگر با اهالی سفر رفت و آمد داشته باشید، قطعا در میان خاطرات و حرف‌هایشان می‌بینید که به جاهای دیدنی چابهار اشاره می‌کنند و بسیاری از افراد هم آرزوی دیدن این منطقه را دارند؛ اما چرا؟ چابهار دقیقا چه جاذبه‌هایی دارد که تا این اندازه متفاوت از دیگر قسمت‌های کشور است؟ اصلا اگر تصمیم ما سر زدن به دریای جنوب کشور باشد، چرا فقط تور کیش را انتخاب نکنیم و تن به سفر به شرقی‌ترین نقاط جنوب کشور بدهیم؟ جواب این سوالات را در این مطلب از وبلاگ داوین می‌توانید پیدا کنید و شاید شما مسافر بعدی این سرزمین شگفت‌انگیز و متفاوت باشید. ما در این مطلب، نه فقط از جاذبه‌های تاریخی؛ بلکه از جاهای دیدنی چابهار خواهیم گفت که از اعجاب طبیعت ریشه گرفته‌اند.

ساحل گردی چابهار

مهم‌ترین جاذبه‌ای که در شهرهای هم‌جوار دریای عمان وجود دارد، بدون شک سواحل است. در بین جاهای دیدنی چابهار، نام ساحل را زیاد خواهیم شنید. اینجا دهانه اقیانوس است، با همه ویژگی‌های سواحل اقیانوسی؛ اما غیر از موجودات و گیاهانی که این سواحل و آب‌ها را از هم جدا می‌کنند، صخره‌ها و موج شکن‌های طبیعی وجود دارد که هیچ کجا نمی‌توان آن‌ها را دید. برای رسیدن به ساحل صخره‌ای، باید به سراغ دریا بزرگ بروید. همان جا زمان زیادی را بگذرانید. موج‌های بلندی را می‌بینید که به صخره می‌خورند و تا ده‌ها متر بالا می‌روند. این جاذبه برای خیلی از افراد، هیجان‌انگیز است و جایی برای گرفتن عکس‌های زیباست. فقط باید مراقب بود این هیجان و ضربه آب، شما را با خود به داخل دریا نکشاند و زیر پای شما را روی صخره‌ها خالی نکند و تعادلتان را بهم نزند.

در همین دریا بزرگ، ساحل ماسه‌ای هم وجود دارد و چه چیزی بهتر از این که روی ماسه‌های داغ دراز بکشید و در پلاژ تمیزش، زیر نظر مربیان و شناگران ماهر شنا کنید. به همین دلیل، ما هم در ادامه برایتان از جاهای دیدنی چابهار در سواحل و مجاورت دریا می گوییم.

ساحل صخره‌ای چابهار

برای دیدن اقیانوس چه جایی بهتر از سواحل چابهار؟ حالا تنها به تصویر اقیانوس فکر نکنید و قاب زیبایی که یک ساحل صخره‌ای برای شما به تصویر می‌کشد را تصور کنید! ساحل صخره‌ای یا خزه‌ها یکی از زیباترین سواحل منطقه و از جاهای دیدنی چابهار است که شما می‌توانید برخورد موج‌های بلند با صخره‌ها را به راحتی ببیند و شاید بد نباشد که بدانید گاهی در فصل بادهای موسمی ممکن است ارتفاع امواج به 15 متر برسد! نام دیگر این ساحل، ساحل خزه‌ای است و علت این نام‌گذاری هم پوشیده شدن بیشتر صخره‌ها از خزه است که رنگ جذابی را به صخره‌ای کنار ساحل اضافه کرده است

  • آدرس ساحل صخره‌ای: جاده چابهار، زمین، امتداد خیابان کارگر، مجموعه تفریحی ساحل صخره‌ای یا دریا بزرگ
  • ساعت بازدید ساحل صخره‌ای: 24ساعته

دره بریس

در چابهار از هر طرف که بروید و هر روستایی که بمانید، یک ساحل متنوع خواهید دید؛ به عنوان مثال به سمت گواتر بروید، در مسیر، دره بریس را خواهید دید. دره‌ای که از بالای آن می‌توان قایق‌های پارک شده در ساحل را تماشا کرد؛ جایی که احتمالا عکس‌هایش را در شبکه‌های اینستاگرام دیده‌اید. اینجا هم باید مراقب بود تا نزدیک سنگ‌های مرجانی نشوید و نیفتید. کم‌کم این ساحل به نماد چابهار تبدیل می‌شود، چون همه گردشگران وقتی به بریس می‌روند، حتماً از خودشان و تنگه عکسی به یادگار می‌گیرند و اصلاً هر وقت می‌خواهند چابهار را نشان دهند، تصاویر زیبایشان از اینجا را به اشتراک می‌گذارند؛ به خصوص وقتی غروب می‌شود. بنابراین می‌توان دره بریس را از جاهای دیدنی چابهار در شب حساب کرد.

  • آدرس ساحل بریس: ۶۰ کیلومتری شرقی بندر چابهار

دره بریس

خلیج گواتر

خلیج و بندر گواتر درست در کنار دریای عمان قرار دارد و در کنار مرز پاکستان قرار گرفته است. در مورد خلیج گواتر یک نکته جذاب وجود دارد و آن اینکه اگر از خلیج به سمت قطب جنوب حرکت کنید، درست تا مقصد یعنی قطب جنوب خبری از هیچ خشکی‌ای نیست. هر چند که نباید انتظار چندانی از وسایل رفاهی در این منطقه داشت؛ اما به اندازه کافی دارای جاذبه گردشگری است تا شما در طول سفرتان علاقه به دیدن شهر و امکانات مدرن نداشته باشید.

  • آدرس خلیج گواتر: شهرستان دشتیاری، 95 کیلومتری چابهار

خلیج گواتر

 جنگل حرای چابهار

جنگل‌های حرا درختانی هستند که روی آب‌های شور زندگی می‌کنند و دیدنشان برای هر بینننده‌ای، یک تجربه منحصربه فرد و خاص است. بخشی از این درختان در زمان مد به زیر آب فرو می‌روند، فقط تاج آن‌ها مشخص می‌شود. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دیدن جنگل حرا را دارید حتما زمان پیش از غروب را انتخاب کنید تا بهترین و زیباترین حالت آن را ببینید. در واقع یکی دیگر از دیدنی های چابهار، جنگل‌های شناور روی آب حرا است که در مرز ایران و پاکستان و نزدیکی خلیج گواتر دیده می‌شود. به غیر از درختان و طبیعت حرا، حیوانات دریایی چون دلفین، فلامینگو و مرغ‌های ماهی‌خوار دیده می‌شود. دیدن این جنگل بی‌نظیر در تور جنوب، تجربه متفاوتی از سفر به شما می‌دهد.

  • آدرس جنگل حرا چابهار:  ۱۵ کیلومتری چابهار

جنگل حرا چابهار

 فواره چابهار

یکی از جذاب‌ترین تصاویری که با دوربینتان در چابهار می‌توانید ثبت کنید، تصویری از فواره بزرگ و دیدنی است که رو‌به‌روی دریا از دل صخره‌ها بیرون میزند! این اثر طبیعی که به فواره چابهار معروف است، در اثر برخورد آب دریا با صخره‌های سنگی و سوراخ‌های آن اتفاق میفتد. جالب است بدانید که ارتفاع این فواره، گاهی تا 10 متر یا بیشتر هم می‌رسد.

  • آدرس فواره چابهار: میدان ناخدا، انتهای خیابان کارگر، بوستان ساحلی دریا بزرگ

ZanB1EoqfjRoomqUhZZJikLx4mZBwedLPTKD3OAk.jpeg

 ساحل درک

یکی از شگفتی‌های چابهار، وجود یک پدیده است که آن هم قرارگیری ساحل دریا با ساحلی کویر مانند است. چنین پدیده‌ای، تنها در برخی از کشورهای خارجی پیدا می‌شود. در ساحل درک که به آن درگ هم می‌گویند، این پدیده وجود دارد و جالب اینجاست که می‌توان ۲۰۰ متر آن طرف‌تر از دریا، درست وسط خشکی و کویر، چاه آب شیرین زد. تصاویری که از این تلاقی جالب در رسانه‌ها منتشر شده، نشان می‌دهد که این جاذبه چقدر برای اهالی سفر جذاب است. به خصوص وقتی نخل، آسمان، کویر و دریا در کنار هم قرار می‌گیرند.

در روستای درک هم می‌توانید اقامت کنید و هم غذای محلی بخورید. اگر اینجا رفتید، حتماً سری هم به باغ‌های موز بزنید؛ چون در این منطقه و منطقه دشتیاری می‌توانید موزهای کوچک سبز رنگی را ببینید که حسابی دلبری می‌کنند و شیرین هستند.

  •  آدرس درک: چابهار روستای زرآباد

طبیعت چابهار

جدا از ساحل و نمای زیبای دریای عمان که می‌توانید از چابهار داشته باشید، این منطقه یکی از شگفت‌انگیزترین مناطق برای علاقه‌مندان به طبیعت است و شما با سفر به سیستان و بلوچستان ممکن است جلوه‌هایی از طبیعت را ببینید که نه فقط در کشور ما همتا ندارد؛ بلکه شاید در خیلی از نقاط دیگر دنیا هم نتوانید شبیهش را پیدا کنید. در ادامه از این جاذبه های گردشگری چابهار خواهیم گفت که با دیدنش خاطره‌ای همیشگی در ذهنتان باقی می‌ماند.

روستای رمین و درخت انجیر معابد

روستاها در چابهار به خودی خود یک جاذبه هستند و از مناطق بکر چابهار حساب می‌شوند؛ مثل اسکله روستای رمین که جزو جاذبه های چابهار است. این روستا از شب تا صبح فعال است و ماهیگیران و صیادان زیادی در حال جنب‌وجوش هستند اینجا هم می‌توان از آنها خواست که با قایق، شما را به دریا ببرند یا همراه آنها ماهیگیری کنید.

در همین ساحل رمین، می‌توانید موج‌سواری هم تجربه کنید، چون موج سواری در اینجا زیر نظر کلوپ‌های تخصصی انجام می‌شود. اگر هم می‌خواهید از روستا بازدید کنید، همین جا انجیر معابد را هم ببینید، چون مشهورترین انجیرمعابد اینجاست «لور_لول» اسم دیگر پیرترین درخت است. نام دیگری هم دارد و برخی به آن «مکرزن» می‌گویند.

این درخت، از خانواده درختان توت است، اما نحوه تکثیرش خیلی عجیب است. ساقه‌های خود را به زمین نزدیک می‌کند و داخل خاک فرو می‌رود و به ریشه تبدیل می‌شود و دوباره از همان جا ساقه‌ای رشد می‌کند و بالا می‌رود و این روند همچنان تکرار می‌شود. این درخت میوه‌ای به اندازه یک فندق قرمز هم دارد. این درخت در کیش هم هست و جزو جاهای دیدنی کیش محسوب می‌شود.

روستای رمین

دریاچه صورتی لیپار

کمی از تصویر ذهنی همیشگی‌مان از دریاچه‌ها و تالاب‌ها فاصله بگیریم.  لیپار نه آبی و نه سبز است؛ بلکه شما با تالابی صورتی رو به رو خواهید شد. اگر به عکاسی علاقه دارید بدون شک شما در دریاچه لیپار شاهد یکی از عجیب‌ترین و خاص‌ترین لوکیشن‌ها خواهید بود. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که علت رنگ صورتی تالاب چیست؟ لیپار تعداد زیادی پلانکتون و جلبک‌های خاص را در خودش جای داده است. همین جلبک‌ها باعث واکنش‌های شیمیایی خاصی در آب می‌شود که دریاچه را به رنگ صورتی تبدیل می‌کند. بهترین زمان بازدید از لیپار، از بهمن ماه تا ابتدای اردیبهشت و از شهریور تا ابتدای آبان است که در بهترین حالت خود قراردارد.

  • آدرس تالاب لیپار: ۲۰ کیلومتری شرق شهر چابهار

تالاب لیپار

کوه‌‌های مریخی

همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید، جاهای دیدنی چابهار شامل جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فردی می‌شود که یکی از مشهورترین‌های آن، کوه‌های مریخی است. کوه‌های مریخی یا مینیاتوری حدودا در40 تا 50 کیلومتری شرق چابهار واقع شده است و مهم‌ترین ویژگی‌ آن، شکل و شمایل متفاوت کوه‌هاست که از فاصله‌ دور خودنمایی می‌کنند. کوه‌های مریخی نوعی میراث زمین‌‌شناسی هستند و یک ژئوسایت محسوب می‌شوند؛ چرا که این کوه‌ها تا سالیان طولانی در زیر آب مدفون شده بودند و حضور فسیل‌های حیوانات آبزی در کوه، این موضوع را به راحتی اثبات می‌کند. گفته می‌شود قدمت کوه‌های مریخی، دست کم به چهار میلیون سال پیش بازمی‌گردد.

  • آدرس کوه های مریخی: کیلومتری چابهار، جاده چابهار گواتر

کوه‌های مریخی

سخن آخر

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب، دیدنی های چابهار و روستاهای اطراف آن را معرفی کردیم. چابهار یکی از زیباترین شهرهای ایران محسوب می‌شود که به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی متعدد همواره مورد توجه توریست‌های ایرانی و خارجی بوده است. فقط این نکته را باید در نظر داشته باشید که دیدنی های چابهار گاهی با فاصله از شهر قرار رگفته‌اند، اگر سفر به چابهار با ماشین شخصی را انتخاب کنید، با ماشین خودتان به راحتی می‌توانید از جاذبه های چابهار دیدن کنید، وگرنه لازم است برای دیدنی این جاها، ماشین کرایه کنید. در آخر شما هم بگویید چه تجربه‌هایی از چابهار دارید؟

× .