ایروبیک چیست؟

فهرست مطالب

ورزش ایروبیک پرطرفدارترین و مرسوم‌ترین ورزش در میان خانم‌هاست. اما می‌دانید دقیقا ایروبیک چیست و چند نوع دارد؟ تقریبا اکثر ما وقتی تصمیم گرفتیم که برای سلامتی و تناسب اندام‌مان ورزش کنیم، کار را با ورزش ایروبیک شروع کرده‌ایم. اگر می‌خواهید بیشتر از این ورزش شاد و دوست‌داشتنی بدانید و از فواید و خطراتش و تاثیرش بر لاغری آگاه شوید؛

ایروبیک چیست؟

این ورزش بسیار شاد و پر جنب‌وجوش است. تمرینات مخصوص آن با درگیر کردنِ عضلات بزرگ به حالت ریتمیک و موزون و در حدود 20 دقیقه، نیاز بدن به مصرف و سوزاندن اکسیژن را بالا می‌برد. این جامع‌ترین تعریف از چیستی ورزش ایروبیک است.

اما این ورزش بسیار پرطرفدار و دوست داشتنی است؛ چراکه آسان و کم هزینه است! شما می‌توانید با ویدیوهای آموزشی اینترنت نیم ساعت در روز از ایروبیک در خانه لذت ببرید و از مزایای آن بهره مند شوید. تقریبا می‌توان گفت که ایروبیک وسیله‌ای لازم ندارد، احتیاج به سابقه ورزشی ندارد و در عوض فواید زیادی دارد.

از نوع دنس چیست؟

این ورزش از نوع دنس از جذاب‌ترین و بانشاط‌ترین ورزش‌هاست. ورزش ایروبیک دنس شامل هرگونه فعالیت هوازی و در عین حال موزون و رقص است که باعث می‌شود عرق کنید و تنفس تندتری داشته باشید. این نوع ورزش ضربان قلب شما بالا می‌برد. در حقیقت این ورزش همان ایروبیک است اما با این تفاوت که تمرینات و زنجیره حرکاتش بسیار موزون‌تر و با موزیک هماهنگ‌تر است که این ورزش را به نوعی رقص تبدیل کرده است.

رقص ایروبیک، درست مثل هر فعالیت هوازی دیگر دستگاه قلبی عروقی شما را تقویت می‌کند و در عین حال چون جذاب و ریتمیک است بسیار شما را سرحال می‌آورد! ایروبیک دنس تمام گروه‌های عضلانی بدن را درگیر می‌کند، متابولیسم بدن را بالا می‌برد، به پیشگیری از بیماری‌های قلبی و همینطور پوکی استخوان کمک می‌کند و البته افراد را بسیار خوش اندام و فیت می‌کند!

از نوع فیتنس چیست؟

این ورزش هم به نوعی ورزش ایروبیک است، اما کمی بیشتر با وزنه‌ها و دمبل‌ها سروکار دارد! اگر شما ورزش بدنسازی را دوست ندارید یا علاقه‌ای به کار با دستگاه‌ها و وزنه‌های سنگین ندارید و از طرفی نمی‌خواهید فقط تمرین هوازی انجام دهید، این ورزش بهترین گزینه برای شماست. این ورزش شامل تمرین با وزنه‌های سبک، ابزارهای جانبی مثل استپ، کتل بل، و تمرین بدنسازی با وزن بدن است.

تاثیر ایروبیک بر لاغری

در گذشته، این ورزش اولین ورزشی بود که افراد با هدف کاهش وزن سراغش می‌رفتند و فکر می‌کردند این ورزش باعث کاهش وزن می‌شود. اکنون همه می‌دانند تنها چیزی که باعث لاغری می‌شود رعایت نقصان کالری در برنامه غذایی است. نقصان کالری یعنی کمتر از مقداری که کالری مصرف می‌شود، دریافت کنیم.

اما نقش ورزش و به خصوص این ورزش چیست؟ ایروبیک حتما به کاهش وزن شما کمک می‌کند. ایروبیک به عنوان یک تمرین هوازی کالری سوزی خوبی دارد و می‌توان روی آن حساب کرد. همچنین این ورزش یک ورزش شاد و مفرح است که در عین کالری سوزی، تاثیرات ویژه‌ای روی سلامت قلبی عروقی شما دارد.

برای کوتاه کردنِ مدت زمان کاهش وزن و ساختن اندامی متناسب، بهترین کار این است که زیر نظر مربی و یا مشاور ورزشی‌، حتما در کنار این ورزش، تمرینات قدرتی هم کارکنید.

× .